Herons

Historical Championship Results

Heron

Year Place Boat Name Skipper Crew
1971-72 1 Hullaballoo Ken Smith
2 Miss Jem D McMillan
3 Simbo B Tranter
1972-73 1 Hullaballoo Ken Smith
2 Hourri Peter Robinson
3 Simbo B Tranter
1973-74 1 Hullaballoo Ken Smith
2 Hourri Peter Robinson
3 If-n-Puff Tom Robertson
1974-75 1 Col-Sand Col Verrall Sandra Verrall
2 Hullaballoo Ken Smith
3 Hourri Peter Robinson
1975-76 1 Col-Sand Col Verrall Sandra Verrall
2 Abracadabra Allan  Timmins
3 Hullaballoo Ken Smith
1976-77 1 Annaconda Allan Timmins
2 Picilo John McKeown
3 Hyliner Peter Robinson
1977-78 1 Annaconda Allan Timmins
2
3
1978-79 1 Annaconda Allan Timmins
2 Pardon Me Peter Robinson
3 Driftalong Arthur Bullock
1979-80 1 Cathy O Allan Timmins
2 Ding Ho Julie Owens
3 Dooneys Fiddle Doug Straker
1980-81 1 Dawn Treader Allan Timmins
2 Dooneys Fiddle Doug Straker
3 Takari Boyd Timmins Val Timmins
1981-82 1 Cathy O Allan Timmins
2 Jaws John McKeown
3 Dooneys Fiddle Doug Straker
1982-83 1 Takari Boyd Timmins Val Timmins
2 Pardon Me Meridith Bullock
3 Wind Dancer Tom Robertson
1983-84 1 Dooney’s Fiddle Doug Straker
2 Takari Boyd Timmins Val Timmins
3 Wind Dancer Tom Robertson
1984-85 1 Dooney’s Fiddle Doug Straker
2 Takari Boyd Timmins Val Timmins
3 Wind Dancer Tom Robertson
1985-86 1 Dooney’s Fiddle Doug Straker
2 Takari B Timmins Val Timmins
3 Wind Dancer Tom Robertson
1986-87 1 Dooney’s Fiddle Doug Straker
2 Takari Boyd Timmins  Val Timmins
3 Ann M. Tom Robertson
1987-88 1 Takari B Timmins Val Timmins
2 Dooney’s Fiddle Doug Straker
3 Jaws John McKeown
1988-89 1 Dooney’s Fiddle Doug Straker
2 Takari Boyd Timmins Val Timmins
3 C’est la Vie Derek Miles
1989-90 1 Cest la Vie Derek Miles
2 Horus John Nobbs
3 Takari Boyd Timmins Val Timmins
1990-91 1 Horus John Nobbs
2 At Last John Deshon
3 Only Human G Deshon
1991-92 1 At Last John Deshon
2 Hakatere John Billet
3 Ann M. Tom Robertson
1992-93 1 Ann M. Tom Robertson
2
3
1993-94 1 Only Human John Deshon
2 Starting Over J Green
3 Ann M. Tom Robertson
1994-95 1 Hakatere N Billett
2 Gypsy Sam Meredith Campbell
3 Koowrata Geoff Pittard
1995-96 1 Starting Over Justin Inder
2 Gypsy Sam Meredith Campbell
3 Ann M. Tom Robertson
1996-97 1 Starting Over Justin Inder
2 Semper Tom Robertson
3 Hot Shot Cliff Hayter
1997-98 1 Gecko Mark Smith
2 Gypsy Sam Meredith Campbell
3 Bits ‘n Pieces John Palmer
1998-99 1 Gecko Mark Smith
2 Bits n Pieces John Palmer
3 Starting Over Justin Inder
1999-00 1 Bits n Pieces John Palmer
2 Semper Tom Robertson
3 Running Amok Loani Prior
2000-01 1 Shottery Peter Milliken
2 Just a Breeze Fraser Galloway
3 Semper Tom Robertson
2001-02 1 Sprite Meredith Campbell
2 Just a Breeze Fraser Galloway
3 Running Amok Loani Prior
2002-03 1 Hogwarts Express Peter Bailey
2 Just Us Mary Ann Pattinson
3 Gypsy Sam Rob Duhig
2003-04 1 Pinto Gerry Deakin
Division 1 2 Hogwarts Express Peter Bailey
3 Pardon Me Ian Ham
2003-04 1 George The Boat Katrina Ham  Jessica Higgs
Division 2 2 Semper Tom Robertson Gabe Cryle
3 Zen Andrew Bryant C Bryant
2004-05 1 True Colours Gerry Deakin Sammie Deakin-Sharpe
2 Just Us Mary Ann Pattison Katie Deakin-Sharpe
3 Little Red Rocket Peter Bailey Josh Bailey
2005-06 1 Little Red Rocket Peter Bailey Josh Bailey
2 Just A Breeze Angus Galloway
3 Just Us Mary Ann Pattison
2006-07 1 Triceratops & Carnotaur David Johnson Thomas Johnson
2 Just Us Mary Ann Pattison
3 Crickey Len Winwood Matt Winwood
2007-08 1 Triceratops & Carnotaur David Johnson Thomas Johnson
2 Just Us Mary Ann Pattison
3 Two Fools Fumbling Fraser Galloway
2008-09 1 Triceratops & Carnotaur David Johnson Thomas Johnson
2 Just Us Mary Ann Pattison Annabelle Cooper
3 Sea Gherkin Mark Harang Eric Harang
2009-10 1 Just Us Mary Ann Pattison Annabelle Cooper
2 Triceratops & Carnotaur David Johnson Thomas Johnson
2010-11 1 Just Us ? Mary Ann Pattison Annabelle Cooper
2
2011-12 1 Just Us Mary Ann Pattison Annabelle Cooper
2 Shottery James Brandt William Brandt
Fleet merged into All Boat Division 2